top of page
6725.jpg

ASOCIÁCIA  KOŽUŠNÍKOV  SLOVENSKA  /AKS/  je dlhoročným členom celosvetovej kožušníckej federácie INTERNATIONAL FUR FEDERATION /IFF/  so sídlom v Londýne a členom organizácie európskych kožušníkov FUREUROPE so sídlom v Bruseli a  vznikla, tak ako každá iná stavovská organizácia, hlavne za účelom rozvoja a podpory kožušníckeho remesla v našej krajine, pričom pozitívne výsledky jej práce pomáhajú v praxi i jej nečlenom a ďalším  príbuzným odvetviam. Svojim pôsobením a výsledkami práce sa AKS stala uznávaným partnerom ústredných orgánov a príslušných inštitúcií Slovenskej republiky. V jej práci a činnosti je však úplne nezastupiteľná informovanosť členov IFTF a FUREUROPE o všetkom dianí v každej oblasti tohto odvetvia a módnom priemysle.

Prírodná kožušina je čistý, udržateľný módny materiál s minimálnym dopadom na skládky a oceány.  Kožušinový materiál je úplne biologicky odbúrateľný a udržateľný v každej fáze výroby. Vydrží desaťročia ak sa oňho odborne staráme, na rozdiel od umelej kožušiny vyrábanej z plastov a s prísadami chemických látok a končí i po niekoľkých sezónach v odpade, a v prírode je prakticky nerozložiteľná. Proces výroby kožušinových  odevov spĺňa najvyššie štandardy životného prostredia a kožušiny sú dlhodobo spracovávané viacgeneračne –  na požiadanie sa prerábajú, upravujú a šijú sa z nich rôzne doplnky – vankúše, prehozy, poťahy, lemy na textilné ušianky, štrikované čiapky a vesty … z odrezkov sa šijú bundičky v štýle zlátaniny, bolerká, šály a podobne.

V súčasnosti pracuje v kožušníckom priemysle viac ako milión kvalifikovaných ľudí. Celosvetová maloobchodná hodnota kožušiny je dnes viac ako 30 mld. USD. Na Slovensku už dlhodobo nemáme farmy na chovy kožušinových zvierat a slovenskí kožušníci nakupujú kožušinové materiály najmä na svetových aukciách kožušín, z ktorých najrenomovanejšie sú v Dánsku, Fínsku, Rusku, Spojených štátoch amerických a Kanade.

V súčasnej dobe väčšina kožušín pochádza zo špecializovaných fariem a len okolo 15% pochádza z bohatých voľne žijúcich populácií, a to všetko za veľmi prísnych predpisov, nariadení, regulácii, štátnymi alebo vládnymi schváleniami kvót a trvalými výskumami vo všetkých oblastiach nášho ekosystému.

Práve vďaka existencii a práci AKS sa na Slovensku kožušiny vrátili z úzadia do popredia a bolo im navrátené ich zaslúžené spoločensko-hodnotové renomé. Zvýšilo sa povedomia verejnosti o celosvetovom význame tohto odvetvia, o náročnej práci kožušníkov a jej napredovaní, ale i o význame menších rodinných firiem a drobných živnostníkov, ktorí vykonávajú tiež veľmi hodnotnú prácu v tomto obore. 

Už od roku 2004, kedy Asociácia kožušníkov Slovenska usporiadala v hoteli HOLIDAY INN v Bratislave svoj prvý slávnostný reprezentačný večer spojený s veľkou módnou prehliadkou kožušinových modelov zimnej sezóny 2004/2005, stala sa každoročná realizácii týchto spoločenských reklamných kampaní jednou z najvýznamnejších akcií slovenskej Asociácie kožušníkov.

Druhý slávnostný reprezentačný večer AKS sa konal o rok neskôr už v oveľa vhodnejších a reprezentačných priestoroch krásneho historického hotela SAS RADISSON CARLTON v Bratislave. Od tohto dátumu sa každoročne v mesiacoch október ev. november koná v priestoroch tohto, jedného z najstarších a najkrajších bratislavských hotelov, vrcholná reprezentačná akcia činnosti a práce AKS a slovenských kožušníkov – GALA VEČER, a to vždy pri plnej podpore IFF a v súčasnosti i FUR EUROPE.

6761.jpg
AKS inzercia 2020 3.jpg
AKS magazin MIAU 1119.jpg
AKS magazin MIAU 1219.jpg
AKS dvojstrana 01 m.jpg
AKS clanok 01 pdf m.jpg
cover miau 0219 fina ml.jpg
aks miau 1218 m.jpg
aks miau 1118 m.jpg
aks miau 1018 m.jpg
cover miau 1018.jpg
VIP2 web V.jpg
bottom of page